A może spróbujmy bez budżetu?!

Wszystko w systemie rocznym. Gdzie jest budżet? Nie został określony! Budżetu nie uda się przewidzieć rok wcześniej. Uda się natomiast wyczuwać i przystosowywać działania do rzeczywistości.

Nawet w świecie VUCA, który jest nieuchwytny (Volatile), niepewny (Uncertain), złożony (Complex), niejednoznaczny (Ambiguous).


Kiedyś dołączyłam do firmy w maju, a w październiku tego samego roku usłyszałam, że nie zrealizowałam budżetu. Pierwszego argumentu z zakresu logiczno-czasowego nie muszę ponownie przytaczać.

Zaś kolejny: nawiązaliście ze mną współpracę, ponieważ zależało Wam na podjęciu działań w nowych kierunkach. Nie podpisałam kontraktu, aby realizować odgórnie ustaloną strategię, ale ją z Wami wypracować.

Oczywiście, że potrzebuję pieniędzy do podjęcia działań. Wiem, że portfel jest pełen. Blokowanie spowoduje Waszą stratę, nie tylko czasową…. Tabelkę z budżetem można odhaczyć w systemie, ale to nie na tym efekcie powinno Wam zależeć. A mi zależy bardzo…


Jeśli musisz ponieść wydatek w celu realizacji projektu i czujesz, że to jest potrzebne, to nie pytaj nikogo o zdanie, tylko weź określoną kwotę i odpowiedzialność za jej wydanie. JUST IN TIME.

Działania firmy to życie, w którym zdarzają się nieprzewidywalne sytuacje wymagające niezaplanowanej reakcji.

Życie firmy to podróż, dlatego nie warto planować budżet.

Wyczuwaj i reaguj.