Eksperymentowanie otwiera możliwości

Badanie, dochodzenie, doświadczenie, eksperyment, ewaluowanie, pomiar, próba, sondowanie, sprawdzanie, sprawdzian, test, testowanie, zbadanie, doświadczenia, operacja to najczęstsze synonimy słowa “eksperymentowanie”.

 

A z czym Tobie się kojarzy?

Mam nadzieję, że zgodzisz się ze mną, że eksperymentowanie kryje za sobą prawo do popełnienia błędu, a nawet wielu błędów, prób i pomyłek. Na nich najlepiej się uczymy – jest to fakt znany niemal od zarania dziejów. Dlatego wciąż nie rozumiem, dlaczego tak niewiele możliwości do ich popełnienia jest w miejscach pracy?! Mogłabym dziwić się temu, a jednak staram się zrozumieć, o czym opowiem Ci w dalszej części.

Teraz z kolei mam do Ciebie pytanie, na które sam/a odpowiedz:

 

Zauważ, że gdy chcemy tworzyć rzeczy nowe, naturalnym jest to, iż działamy w nieznanym środowisku, którego się uczymy. Ucząc się, posuwamy się dalej i dzięki temu rozwijamy. Uświadomienie sobie tego w procesie tworzenia wywołuje chęć do podejmowania kolejnych prób.

 

Zatrzymaj się proszę na chwilę w tym swoim dorosłym życiu i przypomnij sobie dziecko, którym kiedyś byłaś/eś… 

W jaki sposób poznawałaś/eś otaczającą Cię rzeczywistość? 

Jak pokonywałaś/eś kolejne przeszkody?

Czy podnosiłaś/eś się po “porażce”?
Czy możesz ją dzisiaj nazwać “próbą poznania”?


Każdy z nas doskonale wie, że dziecko uczy się właśnie poprzez eksperymentowanie. Ma w sobie naturalną ciekawość – coś, co sprawia, że chce się dowiedzieć. Chce spróbować.

Jeśli niewiele pamiętasz ze swojego dziecięcego okresu (a wiem, że pamiętasz sporo), spójrz na dzieci wokół siebie. Zaobserwuj to, co one robią i nie przeszkadzaj im.

Dalszą opowieść tej historii już znasz. Każdy z nas doświadczył jej podobnie. Szkoła i realizowana w niej edukacja. W kontekście eksperymentowania dała nam niewiele. To choćby dlatego w kolejne etapy życia wchodziliśmy z niechęcią do popełniania błędów.

Jednak na naszym świecie żył kiedyś nauczyciel, który dostrzegał głęboki sens eksperymentowania:

 

Nigdy nie uczę swoich uczniów,
staram się jedynie zapewnić im warunki,
w których mogą się czegoś nauczyć. 

~ Albert Einstein ~

 

Dlatego też po wielu rozmowach z Wami wiem, że z zgadzacie się z tym, iż warto porzucić negatywne oraz żartobliwe „ekscytacje” błędami na szeroką i głośną skalę w przestrzeni firmowych for, wszelkiego rodzaju komunikatorów i korytarzy. Wykorzystajmy więc ten czas na efektywną pracę nad przygotowaniem fundamentu do …  tego co nowe i o tym napiszę Wam w kolejnym materiale.

A tymczasem, nie bójmy się błędów i eksperymentujmy.
Dzięki temu stworzymy sobie wiele możliwości!