Ludzka samorealizacja

To temat bardzo indywidualny, mający wpływ na każdy aspekt naszego życia. Widoczny w codzienności, w efektywności zawodowej, a przede wszystkim będący naturą satysfakcji, ludzkiego (samo)spełnienia.

 

Domyślam się, że słowo “samorealizacja” kojarzy się Wam z piramidą potrzeb Maslowa. Okazuje się, że Abraham Maslow jeszcze za swego życia wycofał się z tej koncepcji, która jak zapewne wiecie bardzo rozpowszechniła się w naszym świecie i stała się podstawą do wielu teorii, a w efekcie praktyk.

Zanim napisałam książkę „Bez hierarchii… Droga do świadomej organizacji…” rozmawiałam m.in. na ten temat z Prof. Andrzejem Blikle. Nasza rozmowa jest  pełni dostępna na tej stronie pod tytułem „Trzeba umieć dostrzegać wartości w ludziach”.

 

Zdaję sobie sprawę z tego, iż u wielu osób ten proces jest zatarty. Możliwe, że z tego powodu, o którym przed chwilą Wam wspomniałam. Pracując z ludźmi – wiem, że każdy człowiek dąży do samorealizacji, samoświadomości, że coś od niego zależy, że ma na coś wpływ. 

 

 

Co możesz z tym zrobić?

Spójrz na organizację, w której pracujesz,i porozmawiaj z ludźmi na ten temat. Często bywa tak, że pracodawcy / działy HR (w zależności od wielkości organizacji), nie wiedzą, jakich mają pracowników. Ludzie są zazwyczaj szablonowani wokół twardych kryteriów zawartych w dokumentach aplikacyjnych. Mimo, że nie brakuje tam miejsca na zapisanie swoich zainteresowań i pasji, ich urzeczywistnienie w miejscu pracy nie zawsze ma szansę na zaistnienie. 

W efekcie człowiek jest sobą na … %, tłumiąc to, co najcenniejsze, szczególnie w połączeniu ze specjalizacją, osobowością, talentami i wszelkimi innymi cechami, które warto odkrywać i rozwijać.

 

Dokonaj zmiany w tym kierunku, zapewniam Cię, że wiele zyskasz. Podpowiadam również, że zaangażowanie jest tylko jednym z wielu skutków „ubocznych”. Samospełnienie daje podwaliny do posunięcia się w kierunku… o tym przeczytasz w następnym materiale z serii #strukturasieciowa

Dlatego też, zastanówcie się, czy już czujecie się gotowi, aby porzucić zastane oraz znane powszechnie schematy i dzięki temu otworzyć się na nową perspektywę?