To już 4. Urodziny bloga!

Są cztery strony strony świata, cztery pory roku. Rozpoczęłam pisanie tego bloga, będąc przed czwartą dekadą swojego życia. Od tamtego momentu zmieniło się wszystko… i wciąż się zmienia.

 

Krótko po tym, jak opublikowałam materiał z okazji minionych, trzecich urodzin napisała do mnie jedna z Czytelniczek książki “Bez hierarchii… Droga do świadomej organizacji…” Po kilku zdaniach Jej recenzji przeczytałam na koniec:

 

“Twoja okładka bardzo podoba się mojemu synowi,
raz nawet na dłuższy czas schował ją w swoich rzeczach,
a ja się zastanawiałam gdzie jest ;-)”.

 

Pomyślałam sobie wówczas, że ta sytuacja jest doskonałą ilustracją „Dzieci Jutra”, o których napisałam na jej 146. stronie. To także ciekawy kontekst do rozpoczęcia 4. roku bloga i dzisiaj jego podsumowania. Miałam przyjemność poznać Syna mojej Czytelniczki i domyślam się, że będąc na ówczesnym etapie swojego rozwoju, zwrócił szczególną uwagę na “rysunek” tam zamieszczony:

 

 

Myślę, że chcecie poznać wspomniany fragment z książki, dlatego go tutaj pozostawię:

 

(…) Jednocześnie zdaję sobie sprawę, że dzisiejszy dwulatek, czy trzylatek (dziecko, które zaczyna mówić, a więc rozumieć otaczający świat), ma nam wiele do przekazania. A z kolei naszą rolą w tym procesie jest nie zaburzyć tej komunikacji swoimi przekonaniami,  osądami i wszelkimi innymi formami, które mogłyby nasączyć młodemu człowiekowi postrzeganie świata, jednocześnie go wypaczając. Te osoby to „dzieci jutra”. (…)

 

Jeśli kiedyś będziesz miał/a przed sobą “Bez hierarchii… Droga do świadomej organizacji…” nie otwieraj od razu na 146. stronie, aby zagłębić się w jej treść. Zacznij ją czytać od początku, każda jej kolejna strona wprowadzi Cię w ten aspekt. 

Piszę Ci o tym, głęboko zdając sobie sprawę, że wszyscy jesteśmy ze sobą połączeni i nieustannie na siebie wpływamy. Możliwe, że głębsze zrozumienie da Ci ten wiersz:

 

Wasze dzieci nie są waszymi dziećmi.

To synowie i córki życia,

powołane do niego samego.

One nie są z was, lecz tylko przez was.

I mimo że są z wami, nie należą do was.

 

Możecie ich obdarzyć waszą miłością,

ale nie waszymi myślami,

bo one mają własne myśli.

Możecie ofiarować dom ich ciałom,

ale nie duszom,

bo dusze ich mieszkają w domu jutra,

którego nie możecie nawiedzić nawet w marzeniach.

 

Możecie starać się być jak one,

ale nie usiłujcie wymóc na nich, aby one były jak wy.

Bo życie nie postępuje wstecz,

ani nie zwleka pozostając przy dniu wczorajszym.

Jesteście jak cięciwy łuku,

przez które wasze dzieci wyrzucane są jak strzały żywe.

 

KAHLIL GIBRAN

„The Prophet”

 

Powyższe słowa są swego rodzaju wprowadzeniem do tego, co chcę Wam jeszcze przekazać. W duchu pytań:

KIM JESTEM?
KIM JESTEŚMY?

na zaproszenie warszawskiej grupy Liberating Structures przeprowadziliśmy razem z Maciejem Jaroszem 23. Meetup, wykorzystując dwie techniki LS: Helping Heuristics & Spiral Journal. Materiał ze spotkania, które nosiło tytuł  “COVID-19 w zwierciadle świata VUCA” jest dostępny na kanale You Tube:

 

 

Jeśli masz ochotę, posłuchaj i doświadcz tego, co przeżyli uczestnicy, a mi pozwól, że pozostawię Cię tylko z tymi dwoma pytaniami na tym etapie.

 

Ostatnim eventem, w którym miałam przyjemność wziąć udział, był webinar organizowany przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Z inicjatywy Studenckiego Koła Naukowego Psychologii Biznesu poprowadziłam spotkanie “Świadomość tworzy wszystko… biznes również”

 

 

Tym samym to wszystko, czym dzielę się z Wami, choćby na tym blogu, przekroczyło progi uniwersytetu. Już nie tylko w postaci książki, która w 2018 i 2019 roku trafiła także do akademickich bibliotek, a w postaci żywych doświadczeń i ich konfrontacji z Wami. Dzięki takim spotkaniom czuję, że otwiera się nowa przestrzeń, która skupia wokół nie tylko ludzi o otwartych umysłach, ale i sercach.

 

Dziękuję za każdą rozmowę z Wami, niemal każdą wirtualną.

 

Chcę Wam jeszcze o czymś powiedzieć… największym osiągnięciem minionego roku jest powrót na bloga. Kiedy wczytacie się w treść zamieszczonych tutaj materiałów, z łatwością zobaczycie, że miałam sporą przerwę. I uruchomiłam się kilka miesięcy temu, a dokładnie 1. Października, artykułem “Hierarchia, czy sieć?”, wprowadzając Was w strukturę sieciową organizcji. W kolejnych tekstach opisuję jej cechy. Tym samym mogę Wam przekazać, że przed nami jeszcze trzy artykuły z tego cyklu. A kolejne materiały, które dotyczą ludzi & organizacji czekają w “poczekalni”.

 

Dziękuję!