Hierarchia, czy sieć?

Chciałabym powrócić z Wami do materiału, który opublikowałam wiosną 2017 roku. Krótko po starcie bloga spotkałam się z Profesorem Andrzejem Blikle i naszą rozmowę przeniosłam tutaj, nadając jej tytuł: “Trzeba umieć dostrzegać wartości w ludziach”

 

To słowa mojego rozmówcy, z którym rozmawialiśmy o ludziach i biznesie. Jeśli macie ochotę, powróćcie do niej raz jeszcze. Przyznaję, że ja do niej niedawno wróciłam….

Wiecie, że ten blog powstał w odpowiedzi na głosy ludzi, z którymi pracowałam /współpracowałam od 2006 roku. To wtedy zaczęło się moje życie zawodowe. I od początku tej drogi zadawałam sobie wiele pytań… 

Pracowałam wówczas, jak zapewne większość z Was, w strukturze hierarchicznej, mówiąc w wielkim skrócie.

 

 

 

 

Od kiedy dzielę się z Wami doświadczeniami, choćby na tym blogu, podążam także za Waszym głosem. Na każdym kroku wsłuchuję się w Was, aby móc Wam przekazywać wszystko, co dla Was istotne. I ten materiał jest jedną z odpowiedzi.

Dziesięć punktów zawartych we wspomnianej rozmowie z Profesorem:

 

własna inicjatywa pracowników

pełna odpowiedzialność zadaniowa

samodzielność działania

samorealizacja

współdecydowanie

oszczędność czasu

elastyczność

zaufanie

możliwość eksperymentowania

wypracowanie nowych rozwiązań

 

składających się na strukturę sieciową – sprawiło, że zadajecie mi wiele pytań, dlatego postaram się rozwinąć je w kolejnych tekstach.

 


Zapewne każdy z Was czytając to, co powyżej, rozumie każdą z kwestii z trochę innego kontekstu. Na Wasz indywidualny kontekst składają się myśli, emocje, doświadczenia i ich odczuwanie. Dlatego też po drodze zadam Wam kilka pytań, a tak naprawdę sami sobie je zadacie. Moje słowa będą tylko wstępem i tłem do Waszych głębszych refleksji…

Na wstępie tego cyklu, chciałabym jedynie dodać, że struktura sieciowa jest także elastyczna w swojej własnej strukturze. Dlatego traktujcie proszę kolejność przedstawionych powyżej punktów bardzo umownie. Zapewniam Was, że pochylę się nad każdym z nich.

Kolejne cechy struktury sieciowej wynikają z siebie nawzajem, a każda z nich ma swoje “rozwidlenia”, z których powstają kolejne i kolejne…

Tymi doświadczeniami podzieliłam się z Wami na stronach książki „Bez hierarchii… Droga do świadomej organizacji…”, do której powstania mnie zachęcaliście , o czym także tutaj napisałam:

Praca jest wyrazem tego, kim jestem

Myślę, że co dwa lub trzy tygodnie* będą dzielić się z Wami kolejnymi materiałami. Jeśli macie do mnie jakiekolwiek pytania w tej, czy innej kwestii, piszcie proszę. Najszybciej odpowiadam na wiadomości przez portal Linkedin:

@Justyna Jettka
lub na profilu książki na Facebooku: @swiadomeorganizacje 

Do zaczytania!

*Po drodze mamy Święta Bożego Narodzenia, następujący Nowy Rok i po nim Święto Trzech Króli, czyli wolny czas niemal od 24 Grudnia 2020 do 10 stycznia 2021. Biorę też pod szczególną uwagę swoją niedostepność, która zapewne wydarzy się w trakcie cyklu omawiania #strukturasieciowa